• Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje lub ujmuje blasku, jednak dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje ponownie te chwile. Tak było właśnie 11 czerwca 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jesionowie, gdzie uczniowie, absolwenci, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście, a także emerytowani nauczyciele i pracownicy zgromadzili się, by powspominać dzieje szkoły, która od 70 lat wpisana jest w historię Gminy Przelewice. Przebieg Jubileuszu miał kilka odsłon. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 Mszą Świętą w intencji pracowników i absolwentów Szkoły, w której uczestniczyli zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Bartłomiej Królikowski, Wójt Gminy Mieczysław Mularczyk, zastępca Wójta Zbigniew Kupisz, ksiądz dziekan Bronisław Lose, księża: Waldemar Szczurowski i Adam Polanowski, radny Wiesław Paplicki, sołtysi, dyrektorzy szkół, a także licznie zgromadzeni absolwenci i uczniowie. Podniosłość uroczystości podkreśliła obecność w kościele pocztów sztandarowych ze szkoły w Kłodzinie i Przelewicach. Centralnym punktem oficjalnej części obchodów 70-lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej w Jesionowie była uroczysta Gala Jubileuszowa, którą uświetniły przemowy gości oraz występy uczniów. Dzieci przedstawiając historię placówki, cofnęły czas, przybliżyły miejsca, ludzi i zdarzenia. Na widowni nie zabrakło nikogo, kto w jakikolwiek sposób nie zetknął się ze szkołą w ciągu siedemdziesięciu lat jej istnienia. Nie zabrakło także przyjaciół szkoły, którzy wsparli finansowo nasze działania, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Świętowanie Jubileuszu zaowocowało zmianami w wizerunku szkoły. Na parterze budynku pojawiła się ekspozycja wielkoformatowych zdjęć. Na ten jeden dzień szkolny korytarz stał się Salą Pamięci, w której odwiedzający mogli zapoznać się z kronikami i zdjęciami z różnych ważnych momentów historii szkoły. W jednej z klas natomiast została stworzona Sala Projekcyjna, w której odtwarzano prezentację związaną z naszą placówką. Dzięki temu, przybyli goście mogli oddać się chwili refleksji. 70-lecie Szkoły stało się pretekstem do odwiedzania, wspomnień i odkurzenia przeszłości. Uroczystość przekształciła się w spotkanie ogromnej, szkolnej rodziny. Niektórzy rozpoczynali tu swoją karierę zawodową, inni wyruszali stąd w dorosłe życie. Niezależnie od tego, dokąd dotarli i jaką drogę obrali, w dniu 11 czerwca 2016 roku powrócili do miejsca, w którym zostawili część swojego życia.

Więcej fotogaleria