• „Książka moim przyjacielem-jak wykonać zakładkę”

          Wiosna to idealny czas na zaczytanie się w ulubionych książkach. Można zabrać się za ich czytanie po wykonaniu szkolnych obowiązków. Czytanie relaksuje i odpręża, pozwala zatracić się w nowym świecie, a także rozwija kreatywność. Jednak nie każdy z nas jest w stanie jednym tchem przeczytać kilkusetstronicową powieść lub lekturę. I tu przyda się zakładka do książki. W jaki sposób wykonać ją własnoręcznie, by odzwierciedlała wyjątkowość swojego posiadacza?

          Tak więc zdecydowałam się wam pomóc i podesłać klika pomysłów z propozycjami jak wykonać samodzielnie zakładkę, którą będziecie mogli się cieszyć czytając nie tylko podręczniki, ale także ulubione swoje ulubione książki.

          Link do stron i filmików z pomysłami i instrukcją jak wykonać zakładkę:

          http://lustrobiblioteki.pl/2013/07/pomyslowe-zakladki-ksiazek-ktore-zrobisz/

          https://www.youtube.com/watch?v=I9Lq4dKTjd0

          https://www.youtube.com/watch?v=bZWzQ8nTUiA

          https://www.youtube.com/watch?v=RToPGZUi5dw

          Chętnie obejrzę wasze zakładki, które będziecie mieli okazję zaprezentować już w przyszłym tygodniu w szkole.

           

                                                                     Pozdrawiam was serdecznie i do zobaczenia w szkole

           

           


          „9 maja-Dzień Unii Europejskiej”

          Drodzy uczniowie,

          w niedzielę 9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej, który jest także nazywany Dniem Europy. Jest to dzień szczególnie ważny dla nas gdyż jesteśmy częścią Europy, a także od 1 maja 2004 roku członkiem Unii Europejskiej.

          Poniżej przesyłam informacje dotyczące historii tej szczególnej daty, a także znaczenia symboli Unii Europejskiej.

          „Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Tego dnia przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana oraz 16 rocznica przystąpienia Polski do UE. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.
          Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.
          Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. W tym roku z okazji Dnia Europy instytucje UE chcą przez internet wyrazić uznanie dla Europejczyków, którzy w duchu solidarności pomagają Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem.


          Symbole UE
          Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich.
          „Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.

           

          Euro jest oficjalną walutą w 19 z 27 państw członkowskich UE. Zostało wprowadzone w 2002 r. po trwającym ponad 40 lat okresie przygotowań. Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska są odpowiedzialne za utrzymywanie jego wartości i stabilności oraz za ustanowienie kryteriów, jakie kraje UE muszą spełnić, aby móc przystąpić do strefy euro.
           

          Hymn UE to fragment IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena w 1823 do tekstu poematu Fryderyka Schillera „Oda do radości” z 1785 r.
           

          Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jest jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd, ale na tym jej podobieństwa do nich się kończą.”

          Źródło:

          http://szkolarykoszyn.pl/informacje/9-maja-2020-dzien-unii-europejskiej/

           

          Dla osób chętnych poniżej przesyłam link z hymnem Unii Europejskiej. Na podanej stronie znajdziecie również film z ciekawostkami dotyczącymi Unii Europejskiej.

          http://strzelcepsp.edu.pl/swietlica/9-maja-dzien-europy/

          Ponadto przypominam, że w  każdy piątek po zajęciach lekcyjnych oczekuje na was na video rozmowie (konsultacjach), na której macie możliwość uzyskania pomocy w odrobieniu zadań domowych, a także poprawy ocen z przedmiotu (po wcześniejszym potwierdzeniu swojej obecności).

                                                                                            Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

           

           


          „Majowe święta – dni, o których każdy Polak powinien pamiętać”

           

          Drodzy uczniowie!

          Pierwsze dni maja to szczególne dni w historii Polski, jak wiecie w następujących dniach obchodzimy:

          „1 maja

          Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto to  obchodzone jest corocznie od 1890. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od roku 1950.

          2 maja
          Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które  ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Flaga jest oznaką naszej pamięci o wydarzeniach historycznych ważnych dla naszego kraju, naszego narodu.

          W tym dniu obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

          3 maja

          Polska Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 roku) spisaną ustawą zasadniczą, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja została przyjęta przez Sejm Czteroletni.  Zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką, znosząc formalnie LIBERUM VETO. Konstytucja przestała jednak w praktyce obowiązywać już w 1792 roku. Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, według której święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym. Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.”

          Źródło:

          https://sp1swidnica.pl/majowe-swieta/

          Poniżej przesyłam linki do stron internetowych, w których znajdziecie więcej informacji dotyczących tych ważnych świąt dla wszystkich Polaków:

          https://dzieje.pl/aktualnosci/historia-swieta-1-maja

          https://dzieje.pl/aktualnosci/100-lat-temu-sejm-ustawodawczy-wprowadzil-swieto-narodowe-3-maja

          https://www.kuratorium.opole.pl/majowe-swieta-dni-o-ktorych-nalezy-pamietac/

          Ponadto poniżej podaje link do prezentacji, w której również znajdziecie informacje dotyczące świąt majowych:

          https://www.youtube.com/watch?v=QGGc4W1iUzM

          Mam nadzieje, że w tym szczególnym czasie uda wam się znaleźć chwilę czasu, aby zapoznać się z historią tych szczególnych świąt. Osobą, które mają możliwość i posiadają flagę Polski przypominam o wywieszeniu flagi, która jest jednym z symboli państwowych.

                                                                     Pozdrawiam was i życzę miłego weekendu majowego

           


          Drodzy uczniowie!

          Przypominam, że 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Co roku w obchody tego święta angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych. W tym roku motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

          W związku z tym, że w tym roku szkolnym nie mamy możliwości uczestniczenia wspólnie w tej akcji zachęcam was do podjęcia indywidualnych działań na rzecz ochrony naszej planety. Tak nie wiele potrzeba-wystarczy zacząć od pozbierania śmieci, które do tej pory zbieraliśmy wspólnie wokół terenu naszej szkoły.

          Niektórzy z was już w miesiącu marcu i na początku kwietniu włączyli się do akcji sprzątania świata. Czego efekty możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

          W akcję sprzątania świata mogą się włączyć również wasi rodzice i rodzeństwo im więcej osób tym lepiej. Pamiętajcie, że zwierzęta nie posprzątają śmieci w lesie, które pozostawił tam człowiek. Przesyłajcie zdjęcie z waszego sprzątania świata na wcześniej podane adresy e-maila.

          Poniżej podaje również informację jak prawidłowo segregować śmieci.

          METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

          Należy wyrzucać

          • odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach
          • nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych
          • plastikowe opakowania po produktach spożywczych
          • opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach)
          • opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.
          • plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie
          • aluminiowe puszki po napojach i sokach
          • puszki po konserwach
          • folię aluminiową
          • metale kolorowe
          • kapsle, zakrętki od słoików

          Nie należy wyrzucać

          • butelek i pojemników z zawartością
          • plastikowych zabawek
          • opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych
          • opakowań po olejach silnikowych
          • części samochodowych
          • zużytych baterii i akumulatorów
          • puszek i pojemników po farbach i lakierach
          • zużytego sprzętu elektronicznego i AGD

          PAPIER

          Należy wyrzucać

          • opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą)
          • katalogi, ulotki, prospekty
          • gazety i czasopisma
          • papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki
          • zeszyty i książki
          • papier pakowy
          • torby i worki papierowe

          Nie należy wyrzucać

          • ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych
          • papieru lakierowanego i powleczonego folią
          • papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego
          • kartonów po mleku i napojach
          • papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych
          • tapet
          • pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych
          • zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych
          • ubrań

          SZKŁO

          Należy wyrzucać

          • butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych)
          • szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców)

          Nie należy wyrzucać

          • ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów
          • szkła okularowego
          • szkła żaroodpornego
          • Zniczy z zawartością wosku
          • żarówek i świetlówek
          • reflektorów
          • opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych
          • luster
          • szyb okiennych i zbrojonych
          • monitorów i lamp telewizyjnych
          • termometrów i strzykawek

          UWAGA

          Niektóre gminy zapewniają osobne pojemniki na szkło bezbarwne i kolorowe.

          ODPADY BIODEGRADOWALNE

          Należy wyrzucać

          • odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.)
          • gałęzie drzew i krzewów
          • skoszoną trawę, liście, kwiaty
          • trociny i korę drzew
          • niezaimpregnowane drewno
          • resztki jedzenia

          Nie należy wyrzucać

          • kości zwierząt
          • oleju jadalnego
          • odchodów zwierząt
          • popiołu z węgla kamiennego
          • leków
          • drewna impregnowanego
          • płyt wiórowych i pilśniowych MDF
          • ziemi i kamieni
          • innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

          ODPADY ZMIESZANE

          Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

           

          Ponadto przypominam, że  w dniu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z okazji tego dnia nie zapomnijcie odwiedzić najbliższej biblioteki i poświęcić chwile czasu na przeczytanie ulubionej książki.

          Pamiętajcie:

          „Czytanie rozwija rozum młodzieży,

          odmładza charakter starca,

          uszlachetnia w chwilach pomyślności,

          daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

          [Cyceron]

           

          Źródło: https://ekonomik.com.pl/2020/04/23/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-ciekawostki/

           

                                                                                 Pozdrawiamy i życzymy wszystkiego dobrego    


          Witam Was kochani po świętach !!! Czas na nowe wyzwania. Zbliża się Święto Ziemi , a przecież wszyscy wiemy, że Ziemia to nasz dom! Pamiętajmy o tym , żeby o nią dbać. Gdy zapalamy światło , jedziemy samochodem, myjemy ręce , a także gdy wyrzucamy śmieci-to mamy wpływ na środowisko. Bądźmy przy tym rozsądni! Czas pomyśleć poważnie, co dla Ziemi jest dziś ważne!

          Mam dla Was kilka propozycji na „śmieciowe zabawki”, czyli takie zrobione z materiałów niepotrzebnych, zużytych. Zamiast je wyrzucać , to dajcie im drugie życie! Jak dopadnie Was nuda to zróbcie takie cuda, jak na filmikach…( pochwalcie się swoimi dziełami, przyślijcie do mnie zdjęcia). Życzę przyjemnej pracy ( pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa).

          https://www.youtube.com/watch?v=_dMK2jqwykM/

          https://www.youtube.com/watch?v=AStAgINKgXE

          https://www.youtube.com/watch?v=co47vIYpAwc

          https://www.youtube.com/watch?v=6z6FT_7vO60


          Drodzy uczniowie!

          W dniu 07.04.2021 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia, w związku z tym poniżej przesyłam 10 zasad zdrowego żywienia znajdujących się w aktualnej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.

          Do zapoznania się z poniższymi zachęcam was dzieci, a także waszych rodziców.

           

          „Jak dbać o zdrowie dzieci w XXI wieku

           

          Konkretnych zaleceń jest dziesięć:

          1. Jedz regularnie 5 posiłków, pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu. Najzdrowiej jest mieć posiłki w odstępach 3-4 godzinnych – ale bez przekąsek pomiędzy nimi (warto wtedy pić wodę!). Taki rytm zapewnia optymalny metabolizm, który sprzyja dobrej sprawności umysłowej i fizycznej.  
          2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości, najlepiej w formie surowej lub minimalnie przetworzonej. Warzywa i owoce są bogatym źródłem wielu ważnych witamin i składników mineralnych (m.in. witaminy C), a także błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy (tzw. antyoksydantów), które neutralizują szkodliwe wolne rodniki.   
          3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, do których zaliczamy m.in. mąkę i pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy, płatki zbożowe. Produkty te są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, zapewniających organizmowi energię, a także witamin z grupy B, błonnika i wielu istotnych składników mineralnych (m.in. żelaza i magnezu). 
          4. Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie. Ale jeśli go nie lubisz, możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem. Produkty mleczne są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, który jest niezbędny do budowy kości i zębów. 
          5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. Produkty z tej grupy są źródłem szczególnie ważnego w okresie wzrostu i rozwoju pełnowartościowego białka, a także żelaza. 
          6. Zrezygnuj ze słodkich napojów (np. oranżad i napojów owocowych) oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami). Jedzenie słodyczy sprzyja m.in. powstawaniu nadwagi i otyłości, ale także próchnicy zębów. A co z sokami owocowymi, które zawierają wyłącznie naturalnie występujące w nich cukry? Według najnowszych zaleceń, dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać ich nie więcej niż 170 ml dziennie (około pół szklanki), a dzieci od 7 roku życia do 230 ml, czyli co najwyżej szklankę soku owocowego dziennie. 
          7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast-food. Nadmierne spożycie soli sprzyja rozwojowi wielu chorób przewlekłych, w tym także otyłości. 
          8. Bądź codziennie aktywny fizycznie (co najmniej godzinę dziennie), ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin na dobę. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć tkankę mięśniową i mineralizację kości, a jednocześnie zmniejszają tkankę tłuszczową. Codzienna aktywność fizyczna poprawia też sprawność umysłową oraz pomaga w uzyskaniu atrakcyjnego wyglądu.
          9. Wysypiaj się, aby twój mózg mógł wypocząć. Niedobór snu powoduje nie tylko problemy z koncentracją, ale także zwiększa ryzyko otyłości. Dzieci od 6 do 12 lat powinny spać co najmniej 10 godzin na dobę. 
          10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała. Te proste pomiary pozwalają na wczesne wykrycie niedowagi, nadwagi i otyłości, a także różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży.”

           

          Źródło:

          https://zdrowie.pap.pl/rodzice/10-zasad-zdrowego-stylu-zycia-dla-dzieci-i-mlodziezy

           

          Mam nadzieje, że wśród swoich obowiązków szkolnych znajdziecie chwilę czasu, aby zapoznać się z powyższymi zasadami. Zwróćcie szczególną uwagę na to co możecie zmienić w swoim jadłospisie, a także na to jak ważna jest aktywność fizyczna w waszym wieku. Po ciężkim dniu zwracajcie uwagę na ilość snu, aby wasz mózg mógł odpocząć od codziennej nauki.

          Przypominam, że w każdy piątek macie możliwość uczestniczenia w konsultacjach z geografii, które odbywają się po lekcjach (po wcześniejszym uzgodnieniu dokładnej godziny z nauczycielką).

                                                                                      Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

          Kinga Reutt

           


          Witam Was kochani!

          Życzenia składane rodzinie i najbliższym w Święta Wielkanocne będą najpiękniejsze na własnoręcznie wykonanych kartkach. Przesyłam Wam kilka propozycji. Obejrzyjcie filmiki. Mocno wierzę w to, że zdążycie jeszcze coś ładnego wykonać.

          Życzę Wam przyjemnej pracy i Wesołych Świąt!!!

                                                                                       Halina Niewiadomska

          https://www.youtube.com/watch?v=NUFAULYNX70

          https://www.youtube.com/watch?v=_qXlKUvKzJg

          https://www.youtube.com/watch?v=7naE8mGTztE

          https://www.youtube.com/watch?v=B8mVLF1FXW0


          Palma wielkanocna – gałązka palmy lub wierzby bądź wiązanka żywych i suszonych roślin przygotowywana przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej.

           

          Palmy wielkanocne niewątpliwie mają swój  urok. Są niezwykle barwne, efektowne, piękne i do tego zrobione z wielką precyzją i wielkim sercem. Będą cieszyły na pewno oko przez cały rok.

           

           

          Może więc zamiast kupować gotową palemkę pokusicie się, by przygotować swoją?
          Wysyłam kilka linków, które pomogą Wam wykonać własną i niepowtarzalną palmę.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Będzie mi miło, jeśli podzielicie się ze mną efektami swoich prac w postaci zdjęcia :)

          „W poszukiwaniu wiosny…”

           

           

           

          Drodzy uczniowie,

          wiosna jest jedną z czterech pór roku i jak wiecie zbliża się wielkimi krokami. Po długiej, mroźnej zimie, wszyscy już z niecierpliwością oczekują pięknych, wiosennych dni. Wtedy to, wszystko wokół zmienia się. Dni są już o wiele dłuższe i można dzięki temu więcej czasu poświęcić na zabawę. Słońce mocniej świeci, ale czasami zasłoni je chmura i pada śnieg lub deszcz. Wieje leciutki wietrzyk, który delikatnie muska nas po twarzy. Jest coraz to cieplej i nie trzeba się już ciepło ubierać. Przylatują do nas ptaki z ciepłych krajów m.in. bociany, skowronki, czaple i jaskółki. Zbierają one suchą trawę, liście i gałęzie, aby móc zrobić gniazda. Zwierzęta powoli budzą się ze snu zimowego. Także rośliny czują, że to już wiosna. Na drzewach pojawiają się zielone pąki i liście. Z ziemi wyrasta młoda, zielona trawa. Rozkwitają pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, żonkile, tulipany. Cała przyroda budzi się by powitać wiosnę.

           

          W związku z tym zachęcam was do spacerów w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Jeżeli macie możliwość zabierzcie ze sobą aparaty lub telefony komórkowe, aby sfotografować zmieniającą się przyrodę i nadchodzącą wiosnę.

           

          Poniżej przesyłam link do filmu edukacyjnego “Oznaki wiosny”, do którego obejrzenia gorąco was zachęcam:

          https://www.youtube.com/watch?v=n48RQ4OpHZA

           

          Ponadto dla tych, którzy mają ochotę ozdobić swój dom wiosennymi pracami polecam stronę
          z 17 pomysłami na wiosenne prace plastyczne i techniczne, pt. “Zwiastuny wiosny”:

          https://dzieciakiwdomu.pl/2017/02/zwiastuny-wiosny-17-pomyslow-na-wiosenne-prace-plastyczne-i-techniczne.html

           

          Oczekuje na wasze zdjęcia (pod adresem e-maila: nauczyciel.sp4.barlinek@gmail.com) z poszukiwań wiosny. Mam nadzieję, że podzielicie się nimi ze mną, a także swoimi koleżankami i kolegami-tym co udało się wam zaobserwować. Chętnie zobaczę wasze prace plastyczne, którymi udało się wam ozdobić swój dom-je również przesyłajcie na mój adres e-maila.

           

                                                                                                                             Pozdrawiam i  życzę wszystkiego dobrego

                                                                                                                                                                                       Kinga Reutt

           

           

           

           

           

           


          Drogie młode kobietki,

          w dniu waszego święta chciałabym wam życzyć wszystkiego co najlepsze, aby spełniły się wasze wszystkie marzenia.

          Mam nadzieje, że wasi koledzy z klasy pamiętali o waszym święcie i  w dniu tak ważnym dla was złożyli wam życzenia.

          Chłopcy jeżeli jeszcze wam się nie udało tego zrobić, poniżej przesyłam kilka pomysłów na życzenia z okazji Dnia Kobiet.

          „Z okazji Dnia Kobiet
          wszystkiego najlepszego,
          spełnienia marzeń,
          zadowolenia z siebie,
          szczęścia i uśmiechu
          oraz wielu pogodnych dni
          życzy …”

          „Z okazji Dnia Kobiet życzę Ci:
          marzeń – żeby zawsze się spełniały,
          przyjaciół – żeby zawsze pamiętali,
          miłości – żeby przyszła i trwała,
          szczęścia – żeby nigdy nie opuszczało,
          okularów – tych różowych,
          życia – żeby było kolorowe,
          wakacji – które się nie kończą.”

          „Bądź zawsze radosna,
          miej uśmiech na twarzy
          i niech się spełni wszystko
          o czym będziesz marzyć!”

          „Tyle jest dni, ale niech będzie najpiękniejszy ten,
          gdy jest Twoje święto,
          życzę Ci wszystkiego najlepszego, najwspanialszego
          i niech trwa to jak najdłużej.”

          „Życzę Ci tylko szczęśliwych dni,
          niech los przyniesie Ci to, o czym śnisz,
          a w Twoim sercu nadzieja zawsze się tli.”

          Do życzeń oczywiście nie zapomnijcie dołączyć upominku, którego propozycję przesłałam wam w zeszłym tygodniu.

          W związku z tym, że wiosna coraz bliżej mam dla was propozycję. Możecie założyć własną uprawę warzyw, do której tak naprawdę niewiele potrzebujecie. Wystarczy doniczka z podstawką, nasiona wybranych warzyw, ziemia np. do sadzenia kwiatów. Taką uprawę możecie założyć w swoim domu lub w szklarni (pamiętajcie, że roślina, aby mogła rosną potrzebuje światła oraz dodatniej temperatury). Tak więc początek marca to idealny moment na sianie warzyw w domowych warunkach np. na parapecie w pokoju. W kolejnym etapie takie rośliny będziecie mogli przenieść do przydomowych ogródków lub szklarni. Jeżeli ktoś z was chciałby się pochwalić swoimi plonami chętnie obejrzę zdjęcia, które możecie mi przesłać na adres e-maila.

          Jeżeli macie możliwość skorzystajcie z wiedzy swoich rodziców lub dziadków, którzy z pewnością w ciągu swojego życia prowadzili przydomowy ogórek lub szklarnię.

          W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt na e-maila, podczas lekcji lub konsultacji, które odbywają się w każdy piątek.

                                                                                                                                                                                      Kinga Reutt

                         

           

           


          Drodzy uczniowie,

          przypominam, że w przyszłym tygodniu, a dokładnie 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. W związku z tym, że nie możemy spotkać się w szkole i przygotować wspólnie upominków dla waszych koleżanek z klasy, poniżej przesyłam propozycję samodzielnego wykonania tulipana z papieru.

          http://krokotak.com/wp-content/uploads/2021/02/papertulip3.jpg

          Takie cudeńko możecie wręczyć koleżance, mamie, babci, a także swojej siostrze.

          Do wykonania jednego tulipana będziecie potrzebować:

          -2 kartek z bloku w kolorze zielonym (najlepiej, aby był to blok techniczny),

          -1 kartki w kolorze czerwonym (może to być także inny kolor, np. żółty lub różowy),

          -1 kartkę w kolorze białym (wystarczy kawałek),

          -nożyczki,

          -klej,

          -ołówek,

          -czarny mazak.

          Poniżej podaje link do filmiku z instrukcją, w którym dowiecie się jak krok po kroku powstaje papierowy tulipan:

          http://krokotak.com/2021/02/paper-tulips-3/

          Oczywiście do wykonanego kwiatka w dniu tak ważnym dla wszystkich kobiet nie zapomnijcie o złożeniu życzeń.

          A może ktoś z was ma własny pomysł na upominek lub laurkę z okazji Dnia Kobiet i chciałby się nim z nami pochwalić.

          Oczekuje na wasze propozycje oraz zdjęcia upominków, które przygotowaliście z okazji Dnia Kobiet na swojej poczcie: nauczyciel.sp4.barlinek@gmail.com.

          Ponadto przypominam, że w każdy piątek jest możliwość konsultacji, które odbywają się po zajęciach lekcyjnych. Podczas konsultacji macie możliwość poprawy ocen z prac pisemnych, a także indywidualnej porady dotyczącej realizowanego materiału podczas lekcji.

          W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt na powyższy adres e-maila.

          Kinga Reutt

           

           

           

           


          https://padlet.com/beniastarzynska55/Bookmarks

          Szybkimi krokami zbliża się do nas Nowy Rok . Przed nami noc sylwestrowa , czas zabawy !!! Jeżeli szukacie pomysłów na dekoracje sylwestrowe to podsyłam Wam kilka fajnych pomysłów ( mam nadzieję , że znajdziecie tam coś  ,co wykonacie, by ozdobić swój pokój i stworzyć wyjątkowy , magiczny nastrój tego wieczoru).

          Pamiętajcie o tym, by zachować szczególną ostrożność podczas zabawy z fajerwerkami ( petardy odpalają tylko osoby dorosłe, Wy tylko je podziwiajcie!!!)

          https://www.youtube.com/watch?v=Q8BeJRd4qPo

          https://www.youtube.com/watch?v=FzId6A4HvXM

          https://www.youtube.com/watch?v=n-rKyUCE36w

           

                          Życzę wszystkim rodzinnych, pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

                                                                                                                                                         Halina Niewiadomska


          Powolutku, po cichutku zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Do przygotowań potraw Wigilinych, ubierania choinki i wielkich domowych porządków jeszcze mamy trochę czasu, ale są rzeczy, które można przygotować znacznie wcześniej. Jedną z takich rzeczy są pierniki bożonarodzeniowe. Pyszne, pachnące, pięknie ozdobione mogą być przysmakiem na stole, a także śliczną dekoracją na choince (pod warunkiem, że przed upieczeniem zrobicie słomką w pierniku mały otwór na wstążeczkę). 
          Teraz zdradzę Wam przepis od elfów Świętego Mikołaja na najsmaczniejsze pierniki bożonarodzeniowe, bez których Mikołaj nie wyobraża sobie świąt i przychodząc do Was z prezentami z chęcią skosztuje pozostawionych na parapecie własnoręcznie wykonanych wypieków. Receptura: - 1 szklanka brązowego cukru/ewentualnie białego- 340g mąki pszennej - 1 łyżeczka sody - 80g masła- 1 szklanka miodu- 1 jajko- 2 łyżki przyprawy korzennej / przyprawa do piernika 

          Wykonanie: Produkty sypkie wsypujemy do miski, starannie mieszamy. Masło, miód, cukier podgrzewamy w garnku, aż rozpuści się cukier (pod czujnym okiem osoby dorosłej). Studzimy masę miodową, wlewamy do miski z mąką, dodajemy jajko i wyrabiamy ciasto, aż stanie się plastyczne. Na posypaną mąką stolnicę wykładamy ciasto, wałkujemy, wykrawamy foremkami pierniczki, układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy, aż będą miały złoty kolor (tj. ok. 15 minut).  Dekorujemy lukrem i posypkami według uznania kolejnego dnia. Przyjemnej pracy i smacznego!


          Oto zadanie dla nieco starszych uczniów- rozpoznajcie przedstawione na fotografiach organizmy .Uzupełnijcie ich nazwy . Wybierzcie spośród nich jeden i poszukajcie informacji na jego temat. Następnie przedstawcie wybrane zwierzę lub roślinę w 5-6 zdaniach . Opisy prześlijcie na adres jesionowobiologia58@gmail.com   Jest to okazja do zdobycia wiedzy ale również i oceny z biologii.


          Wielkimi krokami zbliżają się święta , ale najpierw 6 grudnia czyli Mikołajki. Miło będzie siedzieć w domu przy gorącej herbacie i ciasteczkach, patrzeć na wykonane przez siebie ozdoby nawiązujące do klimatu świąt i  odliczać dni na własnoręcznie przygotowany kalendarzu adwentowym.  Oto kilka propozycji prac plastycznych, które umilą Wam czas oczekiwania w tym okresie przedświątecznym.

          1. Girlanda ozdobna na drzwi

          Do wykonania girlandy potrzebujemy wycięty okrąg i pokolorowane na zielono rolki po papierze, lub sklejone szerokie paski z zielonego papieru w postać walca. Rolki przyklejamy dookoła okręgu i od góry ozdabiamy np. czerwonymi guzikami lub rysujemy czerwone kropeczki mazakiem. Wycinamy z czerwonego papieru kokardkę i naklejamy na górze jak widać na obrazku. Tak wykonaną girlandę można powiesić na drzwi wejściowe domu lub swojego pokoju.

          1. Świąteczny bohater w postaci łańcucha

          Rolki po papierze toaletowym kolorujemy w zależności od wybranego przez nas bohatera świątecznego przyklejając je do siebie bokami. Można również wykonać bohatera z grubych pasków kolorowych kartek sklejonych ze sobą w walce. Wykonać tak jak na załączonym obrazku.

          1. Kalendarz adwentowy bałwanek

          Potrzebne będzie wycięte koło z białego sztywnego papieru, kapelusz i nos wykonane z kartek sztywnego papieru w kolorze czarnym i pomarańczowym. Na kole wypisujemy numerki od 1 do 24. Nos bałwanka przypinamy pinezką do kartki. Każdego dnia przesuwamy nos na odpowiednią datę.

          1. Kalendarz adwentowy Mikołaj

          Z kartki papieru wycinamy kształt widoczny na obrazku. Wykonujemy czapkę Mikołaja z kolorowej kartki, albo rysujemy ją na czubku wyciętej białej kartki. Kartkę dzielimy na 24 rubryczki numerując od samego dołu od 1 do 24 na górze. Każdego dnia odcinamy odpowiednią datę zbliżając się do świąt.


           

          Tradycja

          Skąd pochodzi tradycja wróżb andrzejkowych? Nie wiadomo. Wiemy jednak, że na terenie całej Europy uprawiano je już w XII wieku.Obecnie wróżby we wspólnym gronie traktujemy z przymrużeniem oka, przy czym bawią się nimi młodzież i dorośli.

           Oto kilka wróżb, które możecie wykorzystać w dzień Andrzejek:

          1.  Lanie wosku to chyba najpopularniejsza wróżba, jaka istnieje. Jest to nic innego jak lanie roztopionego  wosku ze świecy do miski z wodą (czasami przez klucz). Następnie czekamy, aż wosk zaschnie, a potem delikatnie wyjmujemy powstałą formę. Wystarczy zapalić lampę lub latarkę, i podnieść tak, aby znajdował się pomiędzy latarką a ścianą. Cień, a w zasadzie kształt cienia, który rzuca wosk, według naszej wyobraźni przybiera różne kształty. Wystarczy odgadnąć, co one znaczą.  ( wosk rozpuszczamy i lejemy z osobą dorosłą!!!)
          2. Rzucanie karteczkami to już mniej popularna wróżba. Chodzi o to, aby na małych karteczkach napisać kilka wybranych imion płci przeciwnej. Następnie wszystkie kartki rzucamy za siebie, a imię na kartce, która ląduje najbliżej nas, to imię przyszłego partnera lub partnerki.
          3. Łódki na wodzie. Pierwsze co musimy tutaj zrobić to łódki z papieru. Ewentualnie mogą być to na przykład łupinki orzecha. Na każdej łódce piszemy imię swoje lub osoby płci przeciwnej. To zależy czy jesteśmy sami czy w grupie osób. W przypadku, gdy jest z nami jeszcze kilka osób, puszczamy łódki na wodzie. Jeżeli dwie łódeczki się ze sobą spotkają, ich właściciele mogą być ze sobą razem w przyszłości. Natomiast, jeżeli jesteśmy sami, robimy kilka łódek. Na pierwszej piszemy swoje imię, a na pozostałych imiona osób, które nam się podobają. Puszczamy je na wodzie, a reszta przebiega tak jak wcześniej.
          4. Szpilki. Do tej wróżby potrzebne jest opakowanie szpilek. Należy je rozsypać na stole kilka razy, aż ułoży się z nich jakaś litera. Spokojnie, te kilka razy to nie musi być tylko kilka razy. Aby ze szpilek ułożyła się nam odpowiednia litera, może być i 30 razy. Oto znaczenie liter: A – podróż, E - wiele sukcesów w nauce, H - szczęście w miłości, K - sukcesy towarzyskie lub zawodowe, L - uwaga na złodziei, M - ciekawa propozycja zawodowa, N - szczęście w życiu, T - twoi przyjaciele będą zawsze ci pomagać i nigdy cię nie opuszczą, W - uwaga na oszustów, V - strzeż się przed osobami, które będą chciały cię wykorzystać, X - szczęście sprzyja ci we wszystkim.
          5.Wrozenie z butów. Osoby biorące udział w tej zabawie zdejmują po jednym bucie i ustawiają je w kącie pokoju naprzeciw drzwi. Potem przestawia się buty jeden po drugim. Osoba, której but wyjdzie pierwszy za próg pokoju, pierwsza zmieni stan cywilny.
          Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych wróżb. Pamiętajcie, że jest to okazja do świetnej zabawy. Dobre towarzystwo, poczucie humoru i dystans to podstawa.

           

          Mam dla Was propozycję wykonania rekwizytu niezbędnego do przeprowadzenia wróżby-„piekło niebo” z origami:

          https://www.youtube.com/watch?v=YCCv-DOUcYg

          Na ściankach „piekła nieba” możecie wpisać swoje propozycje wróżb, albo skorzystać z podanych przeze mnie zwrotów:

           


           

           

          Proponuję Wam małą dawkę ekologii na wesoło. Mam nadzieję, że spodobają się Wam wierszyki i zadania.

                                                                                            T. Wierzbowska


          Witam Was kochani!  25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu- Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek , moda na misie nie przemija , bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” W związku z tym, zachęcam Was do wykonania swojego ulubieńca. Podaję kilka  propozycji, myślę, że każdy znajdzie na filmikach coś dla siebie i jednego misiaczka chętnie wykona. Życzę miłego spędzania czasu.

          https://www.youtube.com/watch?v=vZgo0bimz4k

          https://www.youtube.com/watch?v=920-OTufo60

          https://www.youtube.com/watch?v=4hU7nV58Kf4

          https://www.youtube.com/watch?v=bCTIuD5lZis

          https://www.youtube.com/watch?v=_ocBTKxwTx4

          https://www.youtube.com/watch?v=x2ZXXybNtms

          https://www.youtube.com/watch?v=wiVVf82FqYk

          https://www.youtube.com/watch?v=tSHIcQKGTEA

          https://www.youtube.com/watch?v=w3tWzYrx_S4

          https://www.youtube.com/watch?v=PubB6Z2UyNs

          https://www.youtube.com/watch?v=4hU7nV58Kf4

          https://www.youtube.com/watch?v=3S1Ei8IxULE

           

          Halina Niewiadomska


          Mam nadzieję, że   korzystacie z pięknych jesiennych spacerów. Jest to znakomita okazja do nazbierania pięknych kolorowych liści . Po powrocie do domu zachęcam do zrobienia lampionów z ich wykorzystaniem . A to gotowe proste w wykonaniu propozycje. Lampiony mogą być ciekawą dekoracją lub małym prezentem, który na pewno sprawi przyjemność osobie obdarowanej.

                                                                                                      Miłej zabawy i twórczych pomysłów!

                                                                                                                              T. Wierzbowska                                                                                             

          https://www.youtube.com/watch?v=FsV_Q9_jGBw

           

                                                                                                                             


           

          Zbliża się 11 listopada- Święto Niepodległości w związku z tym przesyłam Wam kilka propozycji ozdób do własnoręcznego wykonania.  Życzę Wam powodzenia w pracy i miłego spędzania czasu wolnego.

                                                                                                                                Halina Niewiadomska ߘ꼯span>

          1.kotylion z serduszek lub kotylion z talerzyka papierowego i paseczków

          https://www.facebook.com/watch/?v=670254037108250

           

          2. orzeł z kółeczek-origami

          Potrzebne będą 3 duże koła , 16 mniejszych i 3 najmniejsze w kolorze białym oraz 6 bardzo małych żółtych, z których wykleicie koronę, dziób i szpony orła. Pracę wyklejcie według załączonego wzoru.

           

          3. Polska na korku

          Potrzebne będą: patyczek, korek lub drewniany krążek na podstawkę , wycięte serduszko z brystolu w kolorze czerwonym oraz bibuła biała i czerwona. Na serduszku przyklejcie pociętą w paseczki bibułę jak widać na załączonym obrazku.